800-18-39B-BL-0012F
- Manufacturer Part Number:
- 800-18-39B-BL-0012F
- Manufacturer/Brand:
- CnC Tech
- Part of Description:
- CRD 18AWG NEMA5-15P - IEC320 12'
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- CnC Tech
- Product Category :
- Power, Line Cables and Extension Cords
- 1st Connector :
- NEMA 5-15P
- 2nd Connector :
- IEC 320-C5
- Approval Agency Marking :
- CSA, cUL, UL
- Approved Countries :
- Canada, United States
- Color :
- Black
- Cord Type :
- SVT
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Features :
- Length :
- 12.00' (3.66m)
- Number of Conductors :
- 3
- Operating Temperature :
- 105°C
- Product Status :
- Obsolete
- Shielding :
- Unshielded
- Style :
- Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- Voltage Rating :
- 125VAC
- Wire Gauge :
- 18 AWG