561R10TCCQ10BA
Manufacturer Part Number:
561R10TCCQ10BA
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
CAP CER 10PF 1KV NP0 RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 pF
Failure Rate :
Features :
Low Dissipation Factor
Height - Seated (Max) :
0.377" (9.58mm)
Lead Spacing :
0.252" (6.40mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.252" Dia (6.40mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
561R10TCCQ10 Vishay BC Components 58 CAP CER 10PF 1KV NP0 RADIAL