S2CL0C-P03MCC0-2000
Manufacturer Part Number:
S2CL0C-P03MCC0-2000
Manufacturer/Brand:
ODU
Part of Description:
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.059" ~ 0.079" (1.50mm ~ 2.00mm)
Color :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
4A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Orientation :
0
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
00
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER