NB2470850000G
Manufacturer Part Number:
NB2470850000G
Manufacturer/Brand:
Amphenol Anytek
Part of Description:
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Gray
Contact Mating Finish :
Tin
Current - IEC :
Current - UL :
8 A
Features :
Header Orientation :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Number of Levels :
1
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Pitch :
0.197" (5.00mm)
Plug Wire Entry :
180°
Positions Per Level :
24
Product Status :
Active
Termination Style :
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Type :
Plug, Male Pins
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
300 V
Wire Gauge or Range - AWG :
12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm² :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • HARTING
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 2.54MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5MM
  • METZ CONNECT
    SHROUDED HEADER, RIGHT ANGLE, PC
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 3.5MM