PSMN063-150D,118
Manufacturer Part Number:
PSMN063-150D,118
Manufacturer/Brand:
Nexperia
Part of Description:
MOSFET N-CH 150V 29A DPAK
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
29A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
55 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2390 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :
150W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
63mOhm @ 15A, 10V
Supplier Device Package :
DPAK
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA