STD12NF06LT4
Manufacturer Part Number:
STD12NF06LT4
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
10 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
350 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :
42.8W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
100mOhm @ 6A, 10V
Supplier Device Package :
DPAK
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±16V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250µA