LSIC1MO170E1000
Manufacturer Part Number:
LSIC1MO170E1000
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
SICFET N-CH 1700V 5A TO247-3L
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1700 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
15V, 20V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15 nC @ 20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
200 pF @ 1000 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power Dissipation (Max) :
54W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1Ohm @ 2A, 20V
Supplier Device Package :
TO-247AD
Technology :
SiCFET (Silicon Carbide)
Vgs (Max) :
+22V, -6V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1mA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'