CMS16P06H8-HF
Manufacturer Part Number:
CMS16P06H8-HF
Manufacturer/Brand:
Comchip Technology
Part of Description:
MOSFET P-CH 60V 5A/16A DFN5X6
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5A (Ta), 16A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
22 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1256 pF @ 30 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation (Max) :
2W (Ta), 25W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
48mOhm @ 8A, 10V
Supplier Device Package :
DFN5x6 (PR-PAK)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA