CMS35P06D-HF
Manufacturer Part Number:
CMS35P06D-HF
Part of Description:
MOSFET P-CH 60V 35A DPAK
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
43.8 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2595 pF @ 25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :
2W (Ta), 72.6W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
28mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package :
D-PAK (TO-252)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA