CMS06N10V8-HF
Manufacturer Part Number:
CMS06N10V8-HF
Manufacturer/Brand:
Comchip Technology
Part of Description:
MOSFET N-CH 100V 6.8A 8PDFN
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
6.8A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
26.2 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1535 pF @ 15 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerWDFN
Power Dissipation (Max) :
1.7W (Ta), 10.4W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
105mOhm @ 6A, 10V
Supplier Device Package :
8-PDFN (SPR-PAK ) (3.3x3.3)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA