BIDW20N60T
- Manufacturer Part Number:
- BIDW20N60T
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- IGBT 600V 20A TRENCH TO-247N
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Single IGBTs
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 40 A
- Current - Collector Pulsed (Icm) :
- 60 A
- Gate Charge :
- 52 nC
- IGBT Type :
- Trench Field Stop
- Input Type :
- Standard
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-247-3
- Power - Max :
- 192 W
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- 33.7 ns
- Supplier Device Package :
- TO-247
- Switching Energy :
- 1mJ (on), 300µJ (off)
- Td (on/off) @ 25°C :
- 19ns/48ns
- Test Condition :
- 400V, 20A, 10Ohm, 15V
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.4V @ 15V, 20A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 600 V