PIC17C44-33/PQ
Manufacturer Part Number:
PIC17C44-33/PQ
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44MQFP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
44-QFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
454 x 8
Speed :
33MHz
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 6V