PIC16C642T-10I/SO
Manufacturer Part Number:
PIC16C642T-10I/SO
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
176 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V