PIC16C65A-10I/L
Manufacturer Part Number:
PIC16C65A-10I/L
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
192 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V