561-BCR24H-CRO
Manufacturer Part Number:
561-BCR24H-CRO
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
PMI .312" LED PIN RED
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Panel Indicators, Pilot Lights
Current :
17mA
Features :
Ingress Protection :
Lamp Color :
Red
Lens Color :
Red
Lens Size :
7.10mm Dia
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
120mcd
Panel Cutout Dimensions :
0.31" (7.92mm)
Panel Cutout Shape :
Round
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Termination Style :
PC Pin
Type :
LED
Viewing Angle :
35°
Voltage :
24V
Wavelength - Peak :
635nm
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.740"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 0.860"
    LITEPIPE 4MM RND VERT 1.670"
    VBL SERIES,PCB MOUNT,3MM,.25"L,D
    VBL SERIES,PCB MOUNT,3MM,.4"L,FL
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
561-0001-860F Dialight 170 5MM STAND-OFF 0.600 WHITE
561-0104-070F Dialight 925 5MM STAND-OFF 0.700 RED 5V
561-0104-090F Dialight 921 5MM STAND-OFF 0.900 RED 5V
561-0104-100F Dialight 794 5MM STAND-OFF 1.000 RED 5V
561-01604 HellermannTyton 9,279 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW
561-01614 HellermannTyton 6,956 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW
561-01624 HellermannTyton 6,394 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW
561-01634 HellermannTyton 5,018 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW
561-01644 HellermannTyton 9,605 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW
561-01654 HellermannTyton 9,679 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW
561-01664 HellermannTyton 6,491 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW
561-01674 HellermannTyton 9,062 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW
561-01684 HellermannTyton 8,685 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW
561-01694 HellermannTyton 8,828 WIRE MARKR CLIP-ON 5MM X 3MM YLW