LM3S800-EQN50-C2T
Manufacturer Part Number:
LM3S800-EQN50-C2T
Part of Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Connectivity :
I²C, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Number of I/O :
36
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
48-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
48-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V