3540S-1-104L
- Manufacturer Part Number:
- 3540S-1-104L
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
- Stock Condition:
- 200
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.2497" (6.34mm)
- Actuator Length :
- 0.812" (20.63mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- 3/8-32
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 10
- Power (Watts) :
- 2W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 100k
- Resistive Material :
- Wirewound
- Rotation :
- 3600°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±5%
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 3540 | Keystone Electronics Corp. | 6,191 | FUSE BLOCK CART 500V 15A CHASSIS |
| 3540 | Interlight | 7,998 | Replacement for Bell South 3540 |
| 3540 | Pololu Corporation | 113 | ROMI BATTERY CONTACT SET |
| 3540 | Adafruit | 6,609 | SQUARE 60MM X 60MM SOLDERING SPO |
| 3540 MC005 | Alpha Wire | 5,309 | CBL RIBN 10COND 0.045 MULT 100' |
| 3540-05-910 | Coto Technology | 7,659 | RELAY REED SPST 500MA 5V |
| 3540-05-911 | Coto Technology | 7,870 | RELAY REED SPST 500MA 5V |