PE30L0FL472KAB
- Manufacturer Part Number:
- PE30L0FL472KAB
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Sfernice
- Part of Description:
- POT 4.7K OHM 3W CERMET LINEAR
- Stock Condition:
- 141
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Vishay / Sfernice
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.236" (6.00mm)
- Actuator Length :
- 0.984" (25.00mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- M10 x 0.75
- Features :
- Sealed
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 3W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 4.7k
- Resistive Material :
- Cermet
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±150ppm/°C
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±10%