RV4NAYSD504A
- Manufacturer Part Number:
- RV4NAYSD504A
- Manufacturer/Brand:
- Precision Electronics Corporation
- Part of Description:
- POT 500K OHM 2W CARBON LINEAR
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.249" (6.32mm)
- Actuator Length :
- 0.875" (22.23mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- 3/8-32
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 2W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 500k
- Resistive Material :
- Carbon
- Rotation :
- 314°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±10%