P16NM472MAB15
- Manufacturer Part Number:
- P16NM472MAB15
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Sfernice
- Part of Description:
- POT 4.7K OHM 1W CERMET LINEAR
- Stock Condition:
- 186
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Vishay / Sfernice
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.630" (16.00mm)
- Actuator Length :
- 0.370" (9.40mm)
- Actuator Type :
- Knob
- Adjustment Type :
- User Defined
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- M10 x 0.75
- Features :
- Sealed
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 4.7k
- Resistive Material :
- Cermet
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±150ppm/°C
- Termination Style :
- Solder Lug
- Tolerance :
- ±20%