3310P-101-203L
- Manufacturer Part Number:
- 3310P-101-203L
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
- Stock Condition:
- 301
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.125" (3.18mm)
- Actuator Length :
- 0.500" (12.70mm)
- Actuator Type :
- Flatted
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- 1/4-32
- Features :
- Sealed
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 20k
- Resistive Material :
- Conductive Plastic
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±1000ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±20%
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 3310 | Keystone Electronics Corp. | 1,631 | MOUNTING BUTTON 0.093" NYLON BLK |
| 3310 | Pololu Corporation | 83 | JMPR WIRE 10-PACK M-F 3" BLACK |
| 3310 | C&K, now part of Littelfuse | 9,210 | SWITCH CHASSIS PB F SERIES |
| 3310 BATTERY | Interlight | 8,842 | Replacement for Braun 3310 Batte |
| 3310 2017 | Interlight | 9,584 | Replacement for Nokia 3310 2017 |
| 3310 2017 BATTERY | Interlight | 6,819 | Replacement for Nokia 3310 2017 |
| 3310 AGRICULTURAL TRACTOR STARTER | Interlight | 11 | Replacement for John Deere 3310 |
| 3310 MAX | Interlight | 5,225 | Replacement for Navigon 3310 Max |
| 3310 MAXE | Interlight | 8,819 | Replacement for Navigon 3310 Max |
| 3310 MAXE BATTERY | Interlight | 9,256 | Replacement for Navigon 3310 Max |
| 3310 OXYGEN SENSORS | Interlight | 5,794 | Replacement for Oxitron 3310 Oxy |
| 3310 SL001 | Alpha Wire | 1 | CABLE 10COND 28AWG SHLD 1000' |
| 3310 SL005 | Alpha Wire | 6,688 | CABLE 10COND 28AWG SHLD 100' |
| 3310 STARTER | Interlight | 11 | Replacement for John Deere 3310 |
| 3310 WHT 4"X50YD | 3M | 5,857 | FLEXIBLE PRISMATIC REFLECTIVE |