270X232A503B1A1
- Manufacturer Part Number:
- 270X232A503B1A1
- Manufacturer/Brand:
- CTS Corporation
- Part of Description:
- POT 50K OHM 1/4W CARBON LINEAR
- Stock Condition:
- 494
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- CTS Corporation
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.125" (3.18mm)
- Actuator Length :
- 1.000" (25.40mm)
- Actuator Type :
- Round
- Adjustment Type :
- Side Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- 1/4-32
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 50k
- Resistive Material :
- Carbon
- Rotation :
- 300°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- Termination Style :
- PC Pins, Board Locks
- Tolerance :
- ±20%