3292W-1-501LF
Manufacturer Part Number:
3292W-1-501LF
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Stock Condition:
40
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
500 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.375" x 0.150" Face (9.53mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A
Catalog related products
    TRIMMER 1M OHM 0.5W GW TOP ADJ
  • Piher Sensing Systems, an Amphenol company
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
    POT 10K OHM LINEAR
    POT 5K OHM LINEAR
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
Related products
Part Manufacturer Stock Description
3292 Adafruit 5,561 ANDROID THINGS PI 3 BOARD PACK
3292 Pololu Corporation 7,936 ROBOCLAW 2X60A MOTOR CONTROLLER
3292-1 Narda-MITEQ 8,251 BROADBAND HIGH DIRECTIONAL COUPL
3292-2 Narda-MITEQ 9,892 BROADBAND HIGH DIRECTIONAL COUPL
3292.4 Conta-Clip 8,648 FUSE DISCONNECT TERMINAL
3292133 STARTER Interlight 11 Replacement for Outboard Marine
32922 Wiha 7,036 PLIERS LONG NOSE 8"
32923 Wiha 3 PLIERS LONG NOSE 8"
32924 Wiha 5,091 PLIERS LONG NOSE 6.3"
32925 Brady Corporation 6,904 B946 10X14 BLK/YEL
32925 RIDGID 2 MODEL NO. 15 TUBING & CONDUIT CU
32925 Wiha 6,699 PLIERS LONG NOSE 8"