PS2503-1-A
Manufacturer Part Number:
PS2503-1-A
Manufacturer/Brand:
CEL (California Eastern Laboratories)
Part of Description:
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Current - DC Forward (If) (Max) :
80 mA
Current - Output / Channel :
30mA
Current Transfer Ratio (Max) :
400% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Min) :
100% @ 1mA
Input Type :
DC
Mounting Type :
Through Hole
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Output Type :
Transistor
Package / Case :
4-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Rise / Fall Time (Typ) :
20µs, 30µs
Supplier Device Package :
4-DIP
Turn On / Turn Off Time (Typ) :
Vce Saturation (Max) :
250mV
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.1V
Voltage - Isolation :
5000Vrms
Voltage - Output (Max) :
40V