30DSL-1-1/2H-1-TEFC
- Manufacturer Part Number:
- 30DSL-1-1/2H-1-TEFC
- Manufacturer/Brand:
- Global Industrial
- Part of Description:
- 30" STEEL PROPELLER FAN W/HIGH S
- Stock Condition:
- 10
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Global Industrial
- Product Category :
- Blowers and Floor Dryers
- Air Flow :
- 11600 CFM
- Approval Agency :
- CSA, OSHA
- Depth :
- 30"
- Diameter :
- Drive Type :
- Direct
- Height :
- 57"
- Horsepower :
- 1-1/2
- Includes :
- Length (Inches) :
- Motor Type :
- Totally Enclosed
- Mounting Type :
- Noise :
- 81dB(A)
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 1140
- Type :
- Propeller Fan
- Voltage :
- 115V/230V