KBPC10005-G
Manufacturer Part Number:
KBPC10005-G
Manufacturer/Brand:
Comchip Technology
Part of Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 10A KBPC
Stock Condition:
634
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 50 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
QC Terminal
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-Square, KBPC
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
KBPC
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1P 200V 800MA 4-DIP