VBO25-16AO2
Manufacturer Part Number:
VBO25-16AO2
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 38A FO-A
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
38 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 1600 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
QC Terminal
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-Square, FO-A
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
FO-A
Technology :
Avalanche
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.36 V @ 55 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'