VS-70MT120KPBF
Manufacturer Part Number:
VS-70MT120KPBF
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
BRIDGE RECT 3P 1.2KV 70A MT-K
Stock Condition:
7
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
70 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
MT-K Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
MT-K
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV