PB5008-E3/45
Manufacturer Part Number:
PB5008-E3/45
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
BRIDGE RECT 1P 800V 45A PB
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
45 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10 µA @ 800 V
Diode Type :
Single Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
4-SIP, PB
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
isoCINK+™ PB
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1 V @ 22.5 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800 V