MD100S16M3-BP
Manufacturer Part Number:
MD100S16M3-BP
Manufacturer/Brand:
Micro Commercial Components (MCC)
Part of Description:
BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 100A M3
Stock Condition:
60
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 µA @ 1600 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
M3
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
M3
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.9 V @ 300 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1P 200V 800MA 4-DIP