MSCDC50H1701AG
- Manufacturer Part Number:
- MSCDC50H1701AG
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- PM-DIODE-SIC-SBD-SP1F
- Stock Condition:
- 7
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Bridge Rectifiers
- Current - Average Rectified (Io) :
- 50 A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 200 µA @ 1700 V
- Diode Type :
- Single Phase
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Technology :
- Silicon Carbide Schottky
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.8 V @ 50 A
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 1.7 kV