M50100TB1200
Manufacturer Part Number:
M50100TB1200
Manufacturer/Brand:
Sensata Technologies
Part of Description:
BRIDGE RECT 3P 1.2KV 100A MODULE
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Sensata Technologies
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Module
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 100 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.2 kV
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1P 200V 800MA 4-DIP