DF20NA160 F1
Manufacturer Part Number:
DF20NA160 F1
Manufacturer/Brand:
SANREX
Part of Description:
DIOE MODULE 1600V 20A
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
SANREX
Product Category :
Bridge Rectifiers
Current - Average Rectified (Io) :
20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
8 mA @ 1600 V
Diode Type :
Three Phase
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
5-SIP Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
5-SIP
Technology :
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 20 A
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.6 kV
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1P 200V 800MA 4-DIP