BAS40-06E6327
Manufacturer Part Number:
BAS40-06E6327
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
BAS40 - HIGH SPEED SWITCHING, CL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
120mA (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 µA @ 30 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Supplier Device Package :
PG-SOT23
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1 V @ 40 mA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
BAS40 Diotec Semiconductor 3,000 DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23-3
BAS40 YANGJIE 300,000 DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23
BAS40 Good-Ark Semiconductor 5,349 DIODE, SCHOTTKY, 200MA, 40V, SOT
BAS40 Infineon Technologies 10,000 DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23-3
BAS40 YANGJIE 6,527 DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23
BAS40 Diotec Semiconductor 2,125 DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23-3
BAS40 RFG Taiwan Semiconductor 210 DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23
BAS40,215 Nexperia 1,330 DIODE SCHOTTKY 40V 120MA TO236AB
BAS40,215 NXP Semiconductors 29,818 DIODE SCHOTTKY 40V 0.12A TO236AB
BAS40,235 Nexperia 9,819 DIODE SCHOTTKY 40V 120MA TO236AB