RB098BGE-30TL
Manufacturer Part Number:
RB098BGE-30TL
Manufacturer/Brand:
ROHM Semiconductor
Part of Description:
SUPER LOW IR TYPE SCHOTTKY BARRI
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5 µA @ 30 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-252GE
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
720 mV @ 3 A