MD16200S-DKM2MM
Manufacturer Part Number:
MD16200S-DKM2MM
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
DIODE MODULE GP 1600V 200A S3
Stock Condition:
276
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500 µA @ 1600 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-40°C ~ 150°C
Package / Case :
S-3 Module
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
S3
Technology :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 600 A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'