VS-UFL130FA60
Manufacturer Part Number:
VS-UFL130FA60
Manufacturer/Brand:
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:
DIODE GEN PURP 600V 130A SOT227
Stock Condition:
160
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
130A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 600 V
Diode Configuration :
2 Independent
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
105 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
SOT-227
Technology :
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.88 V @ 120 A