81CNQ040SM
Manufacturer Part Number:
81CNQ040SM
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 40A PRM2-SM
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diode Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
40A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 mA @ 40 V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Package / Case :
PRM2-SM
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
PRM2-SM
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
740 mV @ 40 A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA
    TVS DIODE 5VWM 17.5VC SOT23-6
    TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
    TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
    7V/12V TVS,PACKAGE SOT-23, TVS A