PM42S-120
Manufacturer Part Number:
PM42S-120
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
FIXED IND 12UH 560MA 210MOHM SMD
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
560 mA
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
12 µH
Inductance Frequency - Test :
10 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Obsolete
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%
Type :
Drum Core, Wirewound
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 3.3UH 1.5A 70 MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 4.7UH 1.7A 70 MOHM SMD