PM1608S-152M
- Manufacturer Part Number:
- PM1608S-152M
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- FIXED IND 1.5MH 120MA 4.2OHM SMD
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- Current Rating (Amps) :
- 120 mA
- DC Resistance (DCR) :
- 4.2Ohm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 2MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.115" (2.92mm)
- Inductance :
- 1.5 mH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Ferrite
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±20%