HLW21R-2C7LF
Manufacturer Part Number:
HLW21R-2C7LF
Manufacturer/Brand:
Amphenol Communications Solutions
Part of Description:
CONN FFC FPC TOP 21POS 1MM R/A
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Cable End Type :
Straight, Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
FFC, FCB Thickness :
0.30mm, 0.33mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.154" (3.90mm)
Housing Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Locking Feature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
21
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Termination :
Kinked Pin
Voltage Rating :
100V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR BLADE PWR 20POS EDGE MT
    CONN RCPT BLADE PWR 36POS PCB