28FLZ-RSM1-TB
- Manufacturer Part Number:
- 28FLZ-RSM1-TB
- Manufacturer/Brand:
- JST
- Part of Description:
- CONN FFC BOTTOM 28POS 0.5MM R/A
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- JST
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Polyamide (PA46), Nylon 4/6
- Cable End Type :
- Tapered
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Bottom
- Contact Finish :
- Tin-Lead
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Features :
- Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.079" (2.00mm)
- Housing Material :
- Polyamide (PA46), Nylon 4/6
- Locking Feature :
- Slide Lock
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions :
- 28
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 50V