S472K59X7RN6BK7R
Manufacturer Part Number:
S472K59X7RN6BK7R
Manufacturer/Brand:
Vishay BC Components
Part of Description:
CAP CER 4700PF 1KV X7R RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Vishay BC Components
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4700 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.780" (19.80mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
1000V (1kV)