DSS60600MZ4Q-13
Manufacturer Part Number:
DSS60600MZ4Q-13
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
PWR MID PERF TRANSISTOR SOT223 T
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Single Bipolar Transistors
Current - Collector (Ic) (Max) :
6 A
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
150 @ 500mA, 2V
Frequency - Transition :
100MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Power - Max :
1.2 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Transistor Type :
PNP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
350mV @ 600mA, 6A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
60 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Micro Commercial Components (MCC)
    TRANS NPN 40V 0.2A SOT23
    TRANS NPN 40V 0.6A SOT23
  • Nexperia
    TRANS NPN 65V 0.1A TO236AB
  • Nexperia
    TRANS NPN 65V 0.1A TO236AB
    TRANS NPN 40V 0.6A SOT23