DSS6-0025BS-TRL
Manufacturer Part Number:
DSS6-0025BS-TRL
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
DIODE SCHOTTKY 25V 6A TO252AA
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Single Diodes
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
6 mA @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Reverse Recovery Time (trr) :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-252AA
Technology :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
25 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
400 mV @ 6 A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'