CMS50P04D-HF
Manufacturer Part Number:
CMS50P04D-HF
Part of Description:
MOSFET P-CH -40V -11A DPAK
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A (Ta), 50A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
P-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3987 pF @ 20 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :
2.5W (Ta), 69W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package :
D-PAK (TO-252)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Fairchild Semiconductor
    POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 3
  • Fairchild Semiconductor
    FDI9406 - N-CHANNEL POWERTRENCH
  • International Rectifier
    MOSFET N-CH 100V 59A D2PAK
    MOSFET N-CH 500V 15A TO220F
  • Motorola
    TRANS MOSFET N-CH 400V 16A 3-PIN