CMS55N06CT-HF
Manufacturer Part Number:
CMS55N06CT-HF
Part of Description:
MOSFET N-CH 60V 55A TO220AB
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
55A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
39.2 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2100 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3
Power Dissipation (Max) :
2W (Ta), 96W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12mOhm @ 30A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220AB
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Fairchild Semiconductor
    POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 3
  • Fairchild Semiconductor
    FDI9406 - N-CHANNEL POWERTRENCH
  • International Rectifier
    MOSFET N-CH 100V 59A D2PAK
    MOSFET N-CH 500V 15A TO220F
  • Motorola
    TRANS MOSFET N-CH 400V 16A 3-PIN