PWR6327N2R80FE
- Manufacturer Part Number:
- PWR6327N2R80FE
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- RES SMD 2.8 OHM 1% 3W 6327
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
- Height - Seated (Max) :
- 0.268" (6.80mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 275°C
- Package / Case :
- 6327 J-Lead
- Power (Watts) :
- 3W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Resistance :
- 2.8 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.626" L x 0.272" W (15.90mm x 6.90mm)
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%