719A-00/28
Manufacturer Part Number:
719A-00/28
Manufacturer/Brand:
Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Accomodates a Fuse :
Yes (Fuse Not Included)
Approval Agency :
CSA, UL
Connector Style :
IEC 320-C14
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Current Rating - Appliance Inlet :
Current Rating - Circuit Breaker :
Current Rating - Filter :
Features :
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Fuse Holder, Drawer :
Fuse Holder, Twin Fused
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Number of Positions :
3
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness :
Product Status :
Obsolete
Switch Features :
Termination :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)