CMS70N04H8-HF
Manufacturer Part Number:
CMS70N04H8-HF
Part of Description:
MOSFET N-CH 40V 70A DFN5X6
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
70A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
19.7 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1278 pF @ 25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
8-PowerTDFN
Power Dissipation (Max) :
2W (Ta), 72.3W (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.5mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package :
DFN5x6 (PR-PAK)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250µA